Tipy na výlet

Blízké okolí chaty (do 5km)

V blízkém okolí chaty se nachází restaurace Severomoravská chata (3km) spolu s  poutním místem Svatá trojice. Pro sportovní nadšence je dostupné volejbalové hřiště s šedou antukou u obecního úřadu ve Vysokém Potoku (4km) po domluvě s majitelem je možnost zapůjčit síť, popř. společně zasportovat :) 

Pro milovníky ryb je kousek od hřiště Rybářská bašta, která nabízí rybí speciality.

V zimních měsících jsou kolem Severomoravské chaty udržované bežecké tratě.

Dolní Morava

Dolní Morava nabízí mnoho volnočasových aktivit.  V zimních měsících se zde udržují kilometry sjezdovek a běžeckých tras. Pro rodiny s dětmi, které se na lyžích terpve budou učit doporučujeme menší rodinný areál Větrný vrch. Pro zkušené a náročnější sportovce je zde známý resort Dolní Morava. V letních měsících k největším lákadlům patří Stezka v oblacích, neboli Skywalk, či bobová dráha, nebo mamutíkův vodní park pro děti s mamutem v životní velikosti. Na protějších kopci se nachází rozhledna Klepáč, která určitě také stojí za návštěvu. Svahy Klepáče náleží do tří úmoří - odtud také onen polský název Trójmorski Wierch.Ze západních (polských) svahů vody odtékají do řeky Nysa Kłodzka, která na Klepáči pramení, a dále pak až do Baltského moře. Z jižních svahů vody stékají  Severního moře a  vody z východních svahů potom proudí do Moravy a odtud až do moře Černého.

587589_sliderMapa-resort-zima-2019-1020x5020-fit-q85

Králický Sněžník (1424 m.n.m.)

Jedná se o  nejvyšší vrchol v okolí. Můžete se na něj vydat pěšky z Dolní Moravy,nebo ze Starého Města. Pokud se vydáte přes Dolní Moravu,po cestě je možné využít lanovku s kterou se dá vyjet jak nahoru,tak dolů.

Název Králický Sněžník naznačuje dvě skutečnosti, že toto třetí nejvyšší pohoří u nás leží nedaleko města Králíky. Na jeho vrcholu se dlouhou dobu drží sněhová pokrývka. Až 8 měsíců v roce. Území o rozloze 1 695 hektarů bylo vyhlášeno národní přírodní rezervací v roce 1990, později v rámci programu NATURA 2000 ptačí oblastí a část Králického Sněžníku byla označena rovněž za evropsky významnou lokalitu.Pramení zde i řeka Morava.

  Délka trasy : 25 km

Suchý Vrch

Poloha Suchého vrchu v 995 m nad mořem poskytuje rozhled do širokého okolí, který ještě umocňuje 33 metrů vysoká rozhledna (původně vodárenská věž). Odtud můžete spatřit Šerlich, Kralický Sněžník, Kladsko, Hrubý Jeseník s Pradědem a za dobrých podmínek také Sněžku.

Suchy-vrch

Suchyvrch

Délka trasy : 25 km

Poutní místo - Hora Matky Boží

Je dlouhou dobu cílem mnoha poutníků, kteří chtějí posílit svou víru hlubším setkáním s Bohem i Ježíšovou Matkou Marií. Bohoslužby na této mariánské hoře mají uvádět každého člověka k usebrání a obnově jeho života. Nachází se v Dolním Hedeči.

Místo nabízí krásné výhledy do okolí. Prohlídka areálu je možná i s průvodcem. Délka prohlídky je 45min.   

Index

Index2   

Délka trasy : 8,5 km  

Obec Podlesí

Vesnici tvoří malé náměstíčko s historickou radnicí a s malým přilehlým parčíkem s tryskající kašnou.Dále se na Podlesí nachází zrekonstruovaný památník obětem 1.sv.války,Morový Sloup,historický kostel Sv. Máří Magdalény s památným stromem u vchodu.Odtud lze také podle turistického značení podniknout výlet na Severomoravskou chatu s nádherným výhledem na Praděd.Na Podlesí se také nachází fotbalové hřiště ,kde se pravidelně hraje utkání okresní fotbalové 3.třídy mužů,spolu s turnaji.Jednoročně se zde odehrávají velmi oblíbené ˇˇMalomoravské slavnostiˇˇ

Index4

Index5

Index3

Délka trasy : 5 km

 

Svatá Trojice

Svatá Trojice-Kamenná mariánská poutní kaple na úpatí vrchu Jeřábu. Původně dřevěná stavba byla postavena jako poděkování obyvatel Králik za záchranu před Prusy za Slezských válek. Nynější kaple byla vystavena v roce 1898. V okolí se nachází radioaktivní prameny. Nejznámější Rudolfův pramen.Značení od Severomoravské chaty.

Index6

Délka trasy : 4 km

 Vojenské muzem Králíky

Muzem vojenské techniky z dob 2.světové války.

Tabj

Délka trasy : 12 km

 Muzeum opevnění – dělostřelecká tvrz Hůrka

Tvrz Hůrka je jednou z pěti stavebně dokončených dělostřeleckých tvrzí čs. opevnění budovaného od roku 1935. Představuje rozsahem zpřístupnění největší stavbu ve své kategorii na území celé České republiky.

Hurka

Délka trasy : 11 km

Pivovarské muzeum Holba Hanušovice 

Zajímavě mapuje vývoj pivovarnictví na Hanušovicku i prohlídku historických exponátů; nástrojů
a zařízení, které se kdysi při výrobě piva používaly.

Muzeum2

Délka trasy : 14 km

Pastvinská přehrada

Údolní přehradní nádrž na Divoké Orlici (dokončená 1938), hráz 43 m vysoká a 193 m dlouhá.

Velmi oblíbená,možnost koupání.

 Lrg_turistika

 Vzdálenost: 30 km